ETIKAI KÓDEX

 ÉLES JÓZSEF KÉZILABDA ISKOLA SE

Ezen Etikai kódexet az Éles József Kézilabda Iskola SE (továbbiakban ÉKI) szakmai és szülői közössége hozta létre.

Az Etikai Kódex fő célja a Nevelési Programunkban megfogalmazott és kitűzött céljaink megvalósításának segítése. Továbbá a résztvevők jogainak és kötelességeinek meghatározása, olyan pontokba szedett szabályokon keresztül, amely a fő céljaink elérésén túl meghatározza és segíti a résztvevők (edzők, sportolók, szülők) egymásközti jó viszonyának kialakítását és megtartását.

Hatálya kiterjed az ÉKI sportolóira, edzőire és a sportolók szüleire. Továbbá, a kódexben foglaltak érvényesek az edzések és versenyek tornák helyszínén, az ÉKI által szervezett rendezvényeken, edzőtáborokban és az oda és visszautazás közben.

  1. A szülő-edző kapcsolat etikai normái

  1. Játékosaink szüleivel napi kapcsolatot tartunk, amelynek a kölcsönös tisztelet és megbecsülés az alapja. Hátrányosan egyik szülőt sem különböztetjük meg.

  2. A játékosok az edzésekről csak edzői engedéllyel hiányozhatnak. Betegségekről, sérülésekről a szülők tájékoztatják az edzőt, akkor is, ha azok nem az ÉKI edzésein történtek.

  3. A szülői értekezleten csak az egész csapatot érintő kérdéseket, gondokat, feladatokat tárgyaljuk.

  1. A sportoló jogai

Minden sportolónak jogában áll az ÉKI által nyújtott, az eredményes felkészüléshez szükséges minden szakmai és tárgyi feltételt igénybe venni.

  1. A sportoló kötelességei:

  1. Kötelességünknek érezzük, hogy a sportolás mellett rendszeresen tanuljunk, óráról órára való készüléssel és önképzéssel fejlesszük tudásunkat. Belátjuk, hogy a tanulás saját érdekünket szolgálja.

  2. A mérkőzések előtt illetve edzéseken az edző által megjelölt időben és helyen pontosan jelenünk meg. Az edzéseken fegyelmezetten veszünk részt. Az edző kéréseit, utasításait legjobb tudásunk szerint teljesítjük, illetve végrehajtjuk. Az edzőink véleményt meghallgatjuk, és nemcsak megjegyzések nélkül tudomásul vesszük, hanem további munkánkban tanácsnak illetve iránymutatásnak tekintjük.

  3. Terveink, céljaink megvalósulásáért megteszünk minden tőlünk telhetőt. Önkritikusan viszonyulunk saját munkánkhoz, azt állandóan értékeljük és ellenőrizzük. Társaink megjegyzéseit is elfogadjuk, akár elismerők, akár kritikusak.

  4. Saját véleményünket sporttársainkról, olyan helyen/helyzetben/időpontban fogalmazzuk meg, hogy az az illető emberi méltóságát és személyiségi jogait ne sértse

  5. Társaink között hátrányos megkülönböztetést nem alkalmazunk, társaink egyéniségét, emberi méltóságát tiszteletben tartjuk. Tévedhetünk, hibázhatunk, azonban a hibák megelőzésére és kijavítására való törekvés etikai kötelességünk.

  6. A mérkőzéseken, tornákon az ÉKI szellemiségének megfelelően viselkedünk. Mindent megteszünk a győzelem érdekében, tiszteljük az ellenfelet. Elfogadjuk a játékvezetői ítéleteket akkor is, ha az számukra nem kedvező.

További kötelességeink:

  1. Az edző jogai

  1. Az edzőnek joga, hogy az eredményes felkészítéshez valamennyi szükséges szakmai és tárgyi feltételt megkapjon.

  2. A tornákra, versenyekre történő térítésmentes utazás és ellátás igénybevétele.

  1. A szülő jogai

  1. A szülő joga, hogy megismerje az ÉKI Pedagógiai Programját, Etikai Kódexét és tájékoztatást kapjon az abban foglaltakról és az esetleges változásokról.

  2. Továbbá rendszeres tájékoztatást kapjon gyermeke fejlődéséről, magaviseletéről.

  3. A szülőnek joga van az ÉKI sport rendezvényein, mint néző résztvenni, valamint a gyermekét saját költségén a tornákra elkísérni.

  1. Az edző kötelességei

  1. Az edzések magas színvonalú, a pedagógiai programban megfogalmazott irányelvek szerinti vezetése.

  2. Az edző kötelessége a rábízott csapatot az ÉKI szakmai követelményei szerint a lehető legjobban felkészíteni.

  3. Mindent tegyen meg annak érdekében, hogy a rábízott csapat méltón képviselje az ÉKI-t és legjobb tudása szerint szerepeljen az adott versenyen.

  1. A szülőkre, hozzátartozókra vonatkozó elvárások

  1. A szülők a sportrendezvényeken kötelesek az ÉKI hírnevéhez méltóan viselkedni. Etikátlan cselekedetektől távol kell, hogy tartsák magukat.

  2. A lehetőségekhez képest objektíven ítéljék meg a játékosok sportteljesítményét.

  3. A versenyeken, tornákon a csapat összeállítását és taktikáját bízzák az edzőre, kerüljék a kérés nélküli szaktanácsadást.

  1. A Fegyelmi intézkedések formái és alkalmazásának elvei

  1. Ha a játékos megszegi az Etikai Kódexben meghatározott alapelveket, akkor vele szemben az edző szóbeli figyelmeztetést alkalmaz, és-vagy a következő mérkőzésen nem játszatja, illetve ha szükségesnek érzi, a szülőt is tájékoztatja a történtekről.

  2. Rendszeres fegyelmezetlenség és az Etikai Kódexben foglaltak megsértése esetén a játékos szüleit a tulajdonos és az edzők elbeszélgetésre hívják.

  3. Súlyos vétség esetén, vagy a fent leírtak ismételt elkövetése után a játékos kizárható az ÉKI-ből.

Megjegyzés: A büntetésnek arányban kell állnia az elkövetett fegyelemsértéssel. Egy fegyelemsértés egy fegyelmező intézkedést von maga után.

  1. Az Etikai Kódexszel kapcsolatos szabályok

  1. Az Etikai Kódex nyilvánosságra hozatala, a megismerhetőség biztosítása a www.eleskezisuli.hu weblapon történik

  2. A szülőkkel és a gyerekekkel (sportolókkal) szülői értekezleten történik a megismertetése, illetve új egyesületi tag esetében a belépéskor.

  3. Az Etikai Kódex elfogadtatása a szülőkkel és a játékosokkal azáltal történik meg, hogy annak egy példányát kézjegyükkel ellátják, ennél fogva annak tartalmát elfogadják, és magukra nézve kötelezőnek tekintik.

Az Etikai Kódex 2012. március 12-n lép hatályba.

Az Etikai Kódexet az Éles József Kézilabda Iskola SE szakmai és szülői közössége megvitatta és elfogadta.

Az Éles József Kézilabda Iskola SE részéről:

Éles József s.k.

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .